V nadaljevanju:
1. Enostavni objekti 2024
Gradbeno dovoljenje za enostaven objekt leta 2024 ni potrebno. Gradnja enostavnega objekta se lahko začne brez gradbenega dovoljenja, če investitor pred začetkom gradnje pridobi lokacijsko informacijo, iz katere izhaja, da je takšna gradnja enostavnega objekta v skladu z izvedbenim prostorskim aktom. Enostavni objekti 2020 brez gradbenega dovoljenja se lahko gradijo tudi v lastni režiji, kadar bomo objekt uporabljali za lastne potrebe ali potrebe društva, ki ga gradi.
2. Nezahtevni objekt - odmik od meje, dimenzije, raba in oblikovanje
Glede na Zakon o graditvi objektov in Uredbi o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje, mora biti pomožni enostavni objekt predviden na že obstoječi gradbeni parceli in ne sme posegati v sosednje zemljišče.
2.1 Enostavni objekti - odmik od meje
Najbolj izpostavljeni del enostavnega objekta mora biti od meje sosednjega zemljišča odmaknjeni za polovico svoje višine, pri vkopanih objektih najmanj 1,5 m, če pa gre za ograjo kot enostaven objekt in objekt brez kriterija višine pa se lahko gradi tudi na mejo.
2.2 Enostaven objekt - raba
Glede na dopustne namenske rabe, mora namen enostavnega ali nezahtevnega objekta dopolnjevati namensko rabo obstoječe pozidave, oziroma ta ne sme biti v nasprotju z namensko rabo, ki je določena v prostorskem aktu.
2.3 Nezahtevni objekti - dimenzije
Glede dovoljenega oblikovanja, materialov in velikosti velja, da enostevni objekt s svojo velikostjo, materiali ter drugimi oblikovnimi značilnostmi ne sme kvariti splošnega videza prostora in v prostoru ne sme izstopati. V primeru dopolnitve obstoječe pozidave, objekt glede na velikost, materiale, barvo in druge oblikovne značilnosti ne sme odstopati od že zgrajenih objektov oziroma mora slediti tipologiji že zgrajenih objektov.
3. Primeri enostavnih objektov
Kakšna je velikost objekta brez gradbenega dovoljenja? Med enostavne objekte štejemo nadstrešek do 30 m2, rezervoar za plin ali nafto, malo komunalno čistilno napravo, zajetje, vodnjak, enoetažni objekt s tlorisno površino do 4m2, utrjena dvorišča do površine 300m2, začasne objekte, spominska obeležja, urbano opremo, ograje in podobno.
4. Priključitev na infrastrukturo
Enostavni in nezahtevni objekti imajo lahko tudi priključek na infrastrukturo. Za priključitev takšnega objekta na infrastrukturo je treba pri upravljalcu te infrastrukture pridobiti soglasje za priključitev, v skladu s predpisi, ki urejajo posamezno področje infrastrukture.
5. Poseganje v konstrukcijo obstoječe hiše
Pri gradnji enostavnega in nezahtevnega objekta in pri izvedbi vzdrževalnih del ne sme biti posega v konstrukcijo obstoječega objekta. V vsakem primeru poseganja v konstrukcijo obstoječega objekta gre za rekonstrukcijo objekta. V tem primeru mora investitor pridobiti gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo obstoječega objekta (npr. zaradi prizidave, nadzidave objekta ipd.), na podlagi izdelanega projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Viri: Zakon o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 102/04 - uradno prečiščeno besedilo, 14/05 - popr., 92/05 - ZJC-B, 93/05 - ZVMS, 111/05 - odl. US, 126/07, 108/09, 61/10 - ZRud-1, 20/11 - odl. US, 57/12, 101/13 - ZDavNepr in 110/13).
Ministrstvu za infrastrukturo, odgovori na vprašanja investitorjev
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .
Okvirne informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .