V nadaljevanju:
1. Nosilna ali nenosilna stena
Postopek se razlikuje, če želimo rušiti nosilno ali nenosilno steno. Bolj kompleksen je seveda postopek rušitve nosilne stene. Najprej moramo ugotoviti ali gre za nosilno ali nenosilno steno. To je najlažje razvidno iz arhitekturnega načrta, bolj podrobno iz načrta, ki je del PZI-ja (Projekta za izvedbo). Oseba, ki vam bo znala pomagati pri iskanju načrta je upravnik bloka. Nosilnost sten pa lahko brez načrta presodi tudi statik, seveda pa si mora stanovanje ogledati v živo. Nato vam ta poda uradno izjavo, ki velja kot dokument v nadaljnem ukrepanju.
2. Nosilna stena
Če gre za nosilno konstrukcijo, ki je v večstanovanjski stavbi ponavadi betonska in debela več kot 15 cm, je za vsak nadaljni poseg potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje. Tako za rušitev stene, kot tudi za njeno luknjanje. Gradbeno dovoljenje lahko pridobite na podlagi PGD (Projekta za gradbeno dovoljenje), v katerem je tudi arhitekturni načrt, ki ga zriše arhitekt. Za pridobitev gradbenega dovoljenja potrebujete tudi soglasje vseh vaših sosedov v bloku, ki se morajo s posegom strinjati. Realno je to skoraj nemogoče.
Če se poseganja v nosilno konstrukcijo lotite na svojo pest, brez dovoljenja, je to lahko usodno. Stanovalci ponavadi nimajo dovoljnega strokovnega znanja in s takšnim posegom tvegajo, da se zruši del objekta. Poleg tega vas sosedje lahko prijavijo na pristojno gradbeno inšpekcijo, sledi pa visoka kazen.
3. Nenosilna stena
Kadar gre za nenosilno konstrukcijo, se pravi predelno steno, ki je ponavadi tanjša in ni betonska, se poseg v steno lažje izvede. V tem primeru je najprej potrebno pridobiti presojo statika, da gre za nenosilno steno, nato pa dela v bloku priglasiti, ponavadi na pristojno upravno enoto. Prav tako je potrebno o delih obvestiti upravnika bloka, najbolje kar na začetku procesa. O delih je potrebno pisno obvestiti tudi vse sosede.
Med deli poseganja v nenosilno konstrukcijo moramo imeti na gradbišču uradno statično presojo, saj nas lahko med deli obišče pristojni gradbeni inšpektor, še posebaj, če se sosedje z deli ne strinjajo.
Za pomoč pri gradnji se obrnite na sistem Mojmojster, pošljite nam povpraševanje ali nam zastavite vprašanje .
Okvirne informacije o cenah dobite v kalkulatorju cen .