izbor in besedilo: Špela Rogel
Arhitektka Alenka Kragelj Eržen je odraščala v tej hiši na Šujici, ki so jo v 70. letih prejšnjega stoletja zgradili njeni starši. V nasprotju s takrat pogosto gradnjo na podlagi tipskih projektov so za projektiranje svoje hiše najeli arhitekta. Želeli so unikatno, kakovostno in trajnostno grajeno hišo po meri družine in jo tudi dobili.
Hiša je imela vse prvine, potrebne za kakovostno bivanje, celo po današnjih merilih: odprt bivalni prostor s kuhinjo in jedilnico ter visokim stropom, velike steklene površine od tal do stropa, neposredno povezavo bivalnih prostorov z vrtom ter t. i. Raumplan – tloris z medetažami, ki so družini omogočale lažje povezovanje.
Prenova in ne rušitev
Kako kakovostno je bila zgrajena hiša, pa se je znova potrdilo pred nekaj leti, ko se je arhitektka odločila, da jo bo prenovila, tokrat po meri in za potrebe svoje družine, ki se je po dolgih letih življenja v mestu želela preseliti bližje naravi.
Starši in trije otroci so si izmenjali mnenja in želje ter skupaj sestavili vizijo novega doma. Ta je seveda vključevala tudi dovolj prostora za njihove najljubše aktivnosti: poslušanje in ustvarjanje glasbe, šport, kulinariko in branje.
Za prenovo stare hiše, in ne njeno rušitev, so se odločili iz pragmatičnih razlogov, pa tudi zaradi ohranjanja spomina. Njeni kakovostni temelji in nosilni zidovi so tako ostali – dejansko in simbolično. Vse drugo je popolnoma novo.
Načrtovanje in projektiranje ter izvedba so trajali pičlih 11 mesecev.
Hiša je videti kot novogradnja z izčiščeno sodobno mehko minimalistično estetiko, ki pa temelji predvsem na uporabnosti in praktičnosti.
Menjava dvokapne strehe z ravno je ustvarila večjo notranjo višino in volumen hiše. To pa je omogočilo oblikovanje velikih odprtih, zračnih in fluidnih prostorov ter dvoetažnega dnevnega prostora, ki se (kot prej v stari hiši) po zaslugi velikih steklenih površin in odprtin povezuje tudi z vrtom.
Zmanjšan energetski odtis
Hiša je energetsko posodobljena in omogoča udobno bivanje v vseh letnih časih. Ogreva se s pomočjo toplotne črpalke, hladi pa s pomočjo klimatsko aktivnega stropa. Za zaščito pred poletno vročino in zimskim mrazom poskrbijo ustrezen toplotni ovoj stavbe, izolativna stekla in elektronsko vodena zunanja senčila. Stavba ne potrebuje klasične klimatizacije, pozimi pa primerne temperature v prostorih vzdržujeta kamin in talno ogrevanje.
Tekaška steza v hiši
Poleg številnih domiselnih rešitev, ki jih pri nas ne vidimo pogosto (nadsvetloba, zavese namesto vrat, steklena notranja vrata, betonski strop, cementni tlaki), je ena izmed posebnosti notranje opreme 15-metrska tartanska tekaška steza v dnevnem prostoru, ki se skozi skrita vrata podaljša v 7-metrski iztek na vrtu. Vsi družinski člani se namreč ukvarjajo z atletiko, steza pa jim omogoča vadbo v vsakem vremenu. Fizično kondicijo družina vzdržuje tudi v fitnesu, ki je v spodnji medetaži.
Svetli prostori s cementnimi (microtopping) in lesenimi tlaki so opremljeni z izjemno lepim belim pohištvom, izdelanim po meri, ki je videti, kot bi se zlivalo s stenami. Ob tudi sicer umirjeni barvni lestvici interierja (bela, svetlosiva, les) pridejo do izraza premišljeno umeščeni, kot umetniške slike uokvirjeni pogledi na očarljivo podeželsko pokrajino in seveda ljudje, ki živijo v hiši.
Popolna preobrazba
Navdušujoča, čudovito sodobna, udobna, energetsko učinkovita in trajnostno zasnovana hiša arhitektke Alenke Kragelj Eržen nam kot svetilnik (po)kaže, kaj lahko dosežemo z domiselno in skrbno premišljeno prenovo namesto novogradnje: popolno preobrazbo, ki ustvarja bivalne razmere po najvišjih sodobnih standardih. In to z velikim prihrankom časa, denarja in predvsem nenadomestljivih naravnih virov ter s pomembnim zmanjšanjem škodljivih vplivov na naše skupno bivališče – naš zeleni planet.
Načrti:
Podatki o projektu: |
Ime projekta: Stanovanjska hiša Š77 |
Načrt arhitekture/interierja/osvetlitve/: Kragelj arhitekti d.o.o. |
Leto načrtovanja: 2019 |
Leto izvedbe: 2020 |
Površine: pritličje: 166,39 m2, etaža: 130,83 m2, zunanje terase: 36,73 m2 (strešna terasa); 37,34 m2 (terasa v pritličju) |
Lokacija: Šujica |
Fotografija: Miran Kambič |
Izvajalci: Načrt statike: Elea iC Materiali: Kamin: Imag d.o.o. Kuhinja, knjižna omara in kopalniška omarica: Ambius pohištvo d.o.o. Ambius pohištvo je družinsko mizarstvo z več kot 33 letno tradicijo. V tem času so zgradili blagovno znamko Ambius, ki predstavlja kakovost in dovršenost izdelkov in v letu 2022 odprli svoj prvi salon kuhinj in interierjev. Oblikujejo celovito rešitev vašega doma in ga opremijo po meri, ki ustreza vašim željam in potrebam. Obiščite jih v njihovem salonu na Celovški 291 v Ljubljani. Elektronski naslov: showroom@ambius-pohistvo.si Mobilna številka: 031 679 115 |
Podjetje Elea iC: " Elea iC je eden izmed največjih ponudnikov interdisciplinarnih projektantskih storitev v Sloveniji. Naša misija je združiti strokovno znanje, kreativnost in dragocene izkušnje, ter z njimi poiskati trajnostne odgovore na pomembna globalna vprašanja in probleme današnjega časa.
|
Galerija: