V nadaljevanju:
1. Kaj pomeni planiranje in projektno vodenje v gradbeništvu?
Projektno vodenje in planiranje v gradbeništvu je proces vodenja gradbenih projektov. Ko primerjamo projektno vodenje in planiranje v gradbeništvu z drugimi vrstami projektov, je glavna razlika v tem, da gradnja temelji na poslanstvu. To pomeni, da se planiranje in vodenje projekta končata z zaključkom gradnje.
Medtem ko je projektno vodenje in planiranje na splošno opredeljeno kot upravljanje virov v življenjskem ciklu projekta z različnimi orodji in metodologijami za nadzor obsega, stroškov, časa, kakovosti itd. - ko delate v gradbeništvu, mora biti vaš pogled širši. Gradbeni projekti običajno vključujejo več različnih omejitev, ki jih je treba upoštevati in so specifične za načrtovanje in gradnjo.
Planiranje in projektno vodenje gradbenih projektov pomeni tudi sodelovanje z različnimi disciplinami, od arhitekture, inženiringa do javnih institucij in urbanističnega načrtovanja.
2. Procesi planiranja in vodenja v gradbeništvu
Planiranje in projektno vodenje v gradbeništvu zahteva široko paleto veščin, skupaj s sposobnostjo povezovanja z različnimi poklicnimi in strokovnimi profili, da bi lahko vodili projekt od koncepta do izgradnje. Pomembno je, da vodje gradbenih projektov upoštevajo načela projektnega vodenja v vsaki fazi projekta.
3. Planiranje in projektno vodenje v gradbeništvu ima posamezne faze
3.1 Študija izvedljivosti
Ne morete začeti projekta, če ne veste, ali ga boste lahko dokončali. Najprej je na vrsti skrbni pregled, da se ugotovi, ali je projekt sploh izvedljiv. Kako to ugotovite? S študijo izvedljivosti, pri kateri si ogledate cilje, ocene stroškov in časovnico, da vidite, ali imate vse, kar je potrebno za dosego uspešnega konca projekta v okviru teh omejitev. Prav tako želite opredeliti razloge za projekt in se prepričati, da je dober in smiseln.
Če je projekt izvedljiv in smiseln, potem ustvarite t.i. Listino projekta oziroma z drugimi besedami Odločbo za pripravo ali naročilo projekta s katero boste lažje začeli projekt. V tej fazi boste izluščili tudi potencialne težave in tveganja pri projektu.
3.2 Planiranje projekta v gradbeništvu
Imate potrditev za projekt, kaj pa zdaj? Planiranje je pomemben del projektnega vodenja. Začrtajte naloge znotraj časovnice, upoštevajte mejnike projekta in vire, potrebne za izvedbo teh nalog v okviru dodeljenega proračuna. Pri svojem projektnem načrtu bodite pregledni, da bodo vsi sodelujoči razumeli, kaj so njihove naloge. To vključuje podrobno navedbo stroškov, obsega, trajanja, kakovosti in načina komuniciranja pri projektu.
To je tudi čas, ko boste lahko konceptualizirali najboljšo projektno skupino in začeli proces sestavljanja ekipe. Planiranje projekta je verjetno najpomembnejša faza projektnega vodenja. Tukaj je nekaj dokumentov, ki so sestavni del te faze:
Razčlenitev del: vrste del pri projektu
Načrt obvladovanja tveganj
Terminski plan del
Načrt upravljanja obsega del
Načrt obvladovanja stroškov in proračun projekta
Ko imate načrt gradnje, ki vključuje vse informacije, ki jih potrebujete za upravljanje stroškov, obsega, tveganj, časa in drugih vidikov svojega projekta, je čas za izvedbo.
3.3 Projektno vodenje pri izvedbi projekta v gradbeništvu
V fazi izvedbe sledite načrtu gradnje, pri tem pa upoštevate spremembe in težave z upravljanjem del, ki se lahko pojavijo med procesom izvedbe. Ne glede na vse težave mora biti gradnja končana v roku, ki ste ga zabeležili ter v tudi v okviru vseh ostalih parametrov.
V tej fazi projektno vodenje zahteva sodelovanje z naročnikom projekta, vsemi zainteresiranimi stranmi ter strankami in delovnimi ekipami. Slednji imajo naloge, ki jih je treba opraviti, vi pa morate poskrbeti za upravljanje delovnih obremenitev in razporejanje virov. V tej fazi boste pripravljali sestanke, vodili posamezne evidence in pogosto poročali.
3.4 Projektno vodenje - spremljanje in nadzor projekta
Ne morete vedeti, kako napreduje vaš projekt, če ga nimate možnosti spremljati. To boste počeli v prej omenjenih fazah projekta, vendar je nadzor gradbenega projekta pomemben del, ki močno vpliva na projektno vodenje. Želeli boste imeti pregleden način za beleženje napredka, zato morate nastaviti ključne kazalnike uspešnosti za nadzor stroškov, sledenje časa in nadzor kakovosti. Če lahko ostanete na vrhu teh številk, je manj verjetno, da boste upravljali propadli projekt. Zato ves čas ostanite prilagodljivi in komunikativni, da se boste lahko hitro prilagodili spremembam, ko se pojavijo. Do njih namreč vedno pride!