izbor in besedilo: Špela Rogel
Stanovanje je ob odraščanju otrok postajalo vedno bolj nepripravno za štiričlansko družino. Primanjkovalo je shranjevalnih površin, majhna kopalnica pa v jutranji naglici nikakor ni več zadoščala. Družina si je želela tudi bolj odprtih, svetlih in povezanih bivalnih prostorov ter - kdo bi jim zameril - ultimativni prostor za sproščanje, domačo savno. Omogočiti vse to na pičlih 90 m2 in se ob tem izogniti občutku prostorske utesnjenosti, ni bila lahka naloga.
Arhitekti Studia.a+v, Anže Koren, Viktorija Žavbi, Robert Prašnikar ter Petra Žohar, so prostor za dodatno kopalnico našli v razmeroma širokem vhodnem delu stanovanja, ki je bil slabše izkoriščen. V izpraznjen prostor so, kot osrednji element, umestili kompakten kubus z elegantno oblogo iz tankih hrastovih letvic.
Poleg že prej obstoječih garderobe in wc-ja, so vanj uspeli vključiti tudi dodatno kopalnico in pralnico. Prostor okoli kubusa se je s to potezo preoblikoval v večnamenski, v celoti osmišljen hodnik, ob katerem so nanizani dostopi do vseh prostorov v stanovanju. Občutek prostornosti v ozkem hodniku pričara dimljeno ogledalo, ki reflektira in vabi v odprt, svetel dnevni prostor. Le-ta se preko steklenih površin preliva še naprej, v ozelenjen atrij.
Da bi dosegli želeno povezanost, odprtost in fluidnost dnevnega prostora, kjer družina preživi največ časa, so arhitekti v vogal na stičišču kuhinje, jedilnice ter dnevne sobe, umestili kotni kamin z dvostranskim steklom obe steni pa oblekli v enotno keramično oblogo. S tem so prostora subtilno povezali v celoto, pogled na prasketajoč plamen pa lahko družina zdaj uživa tako med sproščanjem na kavču v dnevni sobi, kot tudi med druženjem za jedilno mizo.
Stanovanje deluje sodobno, urbano, a nikakor ne hladno. Ravno tako kot v mestu, si ga lahko zamislimo nekje bližje naravi. Subtilni preplet materialov, tekstur in vzorcev mu daje svojstven šarm, ki zapelje pogled. Izbrano monokromatsko sivo-belo barvno lestvico začinijo črni poudarki.
Naravna materiala les in kamen, dopolnjujejo vzorci teraca, črt ter ribje kosti. Kontrastne teksture - gladkost keramike, toplina hrastovega parketa, eleganca rebrastih sten ter mehkoba različnih tekstilnih dodatkov - ustvarjajo taktilno razkošje ter dinamičen tridimenzionalni učinek. Izbrani materiali, teksture in barve pa ne bi dosegli želenega učinka, če oprema stanovanja ne bi bila premišljena in dodelana, od stene do stene ter od tal do stropa, vse do zadnjega detajla.
Piko na i celotne zgodbe interierja postavi prefinjena osvetlitev prostorov. Indirektna svetloba, ki se preliva po tleh, stenah in stropovih, optično poveča in poviša prostore ter nudi prijetno generalno osvetlitev stanovanja. Direktna svetloba na drugi strani, pa prihaja iz oblikovalsko izraznih, strateško pozicioniranih luči, ki poudarjajo sodoben značaj interierja.
Vsaka preudarna zasnova v že obstoječem prostoru se nasloni na njegove prednosti in skuša omiliti morebitne slabosti. Če so bile ena od prednosti stanovanja, velike steklene površine, ki zagotavljajo obilo naravne svetlobe, pa pogled skoznje ni bil zelo bleščeč : atrij je bil prazen in nedodelan, skupaj s stanovanjem pa se je odpiral tudi na ulico in bil tako izpostavljen neželenim pogledom. In ne pozabimo : družina si je želela v program uvrstiti tudi domačo savno!
Arhitekti so našli učinkovito rešitev s katero so enopotezno rešili obe zagati. Savno so zasnovali kot ločen objekt in jo umestili na konec atrija kjer zakriva pogled z ulice in tako zagotavlja potrebno intimnost malega vrta. Lično oblikovana lesena savna s prostorom za vrtno orodje ter shranjevanje drv, vrtu doda občutek urejenosti in skandinavski pridih. Le to, še poudari nanos rečnega kamenja, ki zarobi vrt in okrog savne ustvarja kontemplativni zen kotiček.
Urejen in zaseben vrt s savno ter letno kuhinjo zaokroži zgodbo. Postane, takorekoč, druga dnevna soba stanovanja. Živahen ambient za igro badmintona, piknik s prijatelji, igro z domačim kosmatincem in obenem prostor za odmik, ustvarjen za posedanje, branje, razmišljanje, sproščanje in sanjarjenje.
projekt ime projekta: Stanovanje M&M načrt arhitekture/interierja/zunanje ureditve: Studio.a+v investitor: zasebni fotografija: Žiga Intihar leto načrtovanja: 2019 leto izvedbe: 2019 površine: 90m2 |
projektanti strojne inštalacije: Viljem Pušnik s.p. elektro inštalacije: Matjaž Bobnar s.p. osvetlitev: Studio.a+v |
izvajalci gradbena dela: Gradbeni inženiring Vrstovšek d.o.o. suhomontažna dela: Gradbeni inženiring Vrstovšek d.o.o. elektro inštalacije: KND Dejan Korenak s.p. strojne inštalacije (ogrevanje): Bremont Damjan Brečko s.p. vodovodne inštalacije: AD instalacije, Aleš Davitkov s.p. polaganje keramike: Gracia d.o.o. polaganje parketa: Reali, Edin Beganović s.p. slikopleskarska dela: Gradbeni inženiring Vrstovšek d.o.o. mizarska dela: Mizarstvo Oset polaganje tapet: Gradbeni inženiring Vrstovšek d.o.o. kovinopasarska dela: Kovinopasarstvo Škoflek, Dušan kovina, sauna, letna kuhinja: Gašparič s.p. zunanja ureditev: Vrtnarija Toplak d.o.o. (okolica objekta) |
materiali tlaki: Keramika Kronos in Savoia/ Bb Polona Cafuta s.p. vgradno pohištvo: po meri – Mizarstvo Oset keramika: Keramika Kronos in Savoia/ Bb Polona Cafuta s.p. sanitarna keramika: Cielo, Kolpasan (kad)/ Bb Polona Cafuta s.p. armature: Treemme/ Bb Polona Cafuta s.p. tapete: Ferm Living svetila: Vertigo Bird, Exenia, Nordlux/ Formasvetila d.o.o. radiatorji: Tubes, talno gretje serijsko pohištvo: stoli Rex Kralj savna: Savne Štrus kamin: Kamini Kočevar
|
Savne Štrus: Savne Štrus so podjetje, ki deluje v osrčju Slovenije in že od leta 2012 kreira savne za vaše dobro počutje. Glede na to, da so mlado inovativno podjetje, savne niso izumili, so ji pa vsekakor dodali večjo uporabnost. Izboljšali so ritual savnanja, savno nadgradili z modernim izgledom, ki se sklada s celoto sodobnega interierja. Ponujajo infra, finske, bio-zeliščne in kombinirane savne po meri. Celotno ekipo podjetja povezuje skupni cilj – ustvariti najboljšo izkušnjo savnanja. |
Detajl
Detajl omare_Stanovanje M&M_Studio.a+v "Fronte omar so iverna plošča, furnir hrasta. Vertikale so ravno tako iverna plošča, furnir hrasta. Dimenzije 2cm x 2cm, razmak 1,5 cm.Vrata so poravnana z oblogo stene. Ročaj vrat je ena izmed letvic. Vrata na potisk (samozapiralo), z notranje strani zaklepanje na metuljček." Studio.a+v arhitekti izvedba: Mizarstvo Oset |
Galerija