V nadaljevanju:
1. Geotehnični inženiring
Z razumevanjem mehanike zemljin, geotehnični inženiring pripomore k pravilni umestitvi objektov v prostor, so pojasnili strokovnjaki iz podjetja Geomet. Za te potrebe se opravljajo različne geološke raziskave, povezane s temelji hiš, varovanjem gradbenih jam, plazenjem terena in drugimi težavami. Glavno besedo ima inženir, ki vodi projekt in odloča o obsegu in izvedbi geomehanskih raziskav. Za kvalitetno izvedbo raziskav mora biti zagotovljeno stalno sodelovanje med vodjo projekta in vsemi odgovornimi projektanti v vseh fazah geotehničnega projektiranja.
Raziskave zajemajo sondažne preiskave s strukturnimi in geomehanskimi vrtinami, sondažnime razkope, sondažna okna in galerije ter utežno sondiranje. Cilj raziskav je določiti vpliv gradnje na temeljna tla in bližnjo okolico gradnje. Na koncu geotehnik izda Poročilo o raziskavah tal, ki vsebuje mnenje o erozivnosti in plazovitosti, mnenje o možnosti ponikanja vod ter predlaga različne ukrepe.
2. Vodno soglasje
Še posebej pomembno je dobro poznavanje bližnjih površinskih in podtalnih voda. Če gradite na območju, kjer bi lahko vplivali na stanje voda, morate pred gradnjo pridobiti ustrezno vodovarstveno soglasje. Problematična območja so: vodna ali priobalna zemljišča, vodovarstvena območja, poplavna območja, erozijsko ogrožena, plazovita ali plazljiva območja, izvajanje vodne pravice ali javne službe, ogrožanje podzemnih vod ter kmetijski, gozdarski ali rudarski posegi in druga podobna dela.
Stanje podtalnih vod in vpliv nanje se oceni v hidrogeološki raziskavi. Hidrogeološko poročilo potrebujete za vodno dovoljenje za oskrbo z lastno pitno vodo, za namakanje kmetijskih površin, vodna zajetja, za geotermalno ogrevanje ipd. Da boste vodno soglasje prejeli čim prej Geomet svetuje, da se obrnete na izkušene izvajalce, saj so drugače vloge pogosto nepopolne, s čimer se postopki odobritve lahko močno zavlečejo.