V nadaljevanju?
1. Električna napeljava: elektroinštalacije v novogradnjah
Obvezen del projektne dokumentacije pred začetkom gradnje je načrt elektroinštalacij. Med gradnjo se najprej pripravijo grobe inštalacije, ki zajemajo izvedbo prebojev in “štemanje” utorov za kable in cevi, če ste se odločili za običajno podometno napeljavo. Sledi fina montaža, ki zajema polaganje kablov, vgradnjo razdelilnih doz in montažo razdelilne omarice. Razdelilne omarice so vozlišča električnih inštalacij v hiši, ki vsebujejo FID števce, avtomatske varovalke in glavna stikala.
Za video nadzor ali alarmno napravo strokovnjaki priporočajo izvedbo samostojne omarice, saj se s tem poveča varnost. Čisto na koncu sledi še še fina montaža stikal, vtičnic in luči.
2. Kako se prenovi ali dogradi električna napeljava?
S časom se električna napeljava obrabi ali jo poškodujejo zunanji vplivi, s čimer predstavlja veliko požarno tveganje. Če napeljava ni vidna, lahko njeno stanje preveri izkušeni elektroinštalater preko meritev. Običajno elektroinštalacije zdržijo več kot 30 let. Prenove elektroinštalacij se lahko lotite tudi, če ste si zaželeli drugačno razporeditev stikal, luči in drugih električnih priključkov. Celovita prenova elektroinštalacij za hišo bo trajala okoli 3-5 dni in zajema: prenovo elektroinštalacij, menjavo stikal in vtičnic, menjavo talilnih varovalk z avtomatskimi ter iskanje in odpravljanje napak na električni napeljavi.
3. Vzdrževanje elektroinštalacij
Ob ustreznem vzdrževanju se električna napeljava ne obrablja, razen zaradi morebitnega pregrevanja na izpostavljenih spojih. Stanje hišne napeljave je možno preveriti z meritvami, zato se priporoča redni obisk izkušenega električarja, ki lahko opravlja tudi redni servis in popravilo drugih električnih napeljav.
Nasvet strokovnjaka iz podjetja David Žavbi s.p. Kaj je poglavitna razlika med izvedbo elektroinštalacij v hiši in na plovilih? Razlika se pojavi že v sami ceni izvedbe, kjer je cena/uro za izvedbo elektroinštalacij za plovila 2x dražja. Glavni razlog se skriva v večji specifiki (različne napetosti: 220 V, 12 V,…), večji meri elektronike, krmiljenja in predvsem prostorski omejenosti. Tako imaš recimo na 5 m2 površine 300 različnih stvari, ogromno električnih kablov, prebojev, kar posledično vpliva na težjo izvedbo. |