Cena rolo zaves je odvisna od velikosti senčene površine, materiala zaves, materiala navojne glave, dekoracije senčila in seveda od proizvajalca. Cena prosojnega notranjega roloja se začne pri 26,50 EUR/m2, za rolo zavese z različnimi dodatnimi vzorci boste odšteli 35,50 EUR/m2, zatemnitveni screen rolo pa stane približno do 32€/m2.
Komu zaupati postavitev rolo zaves? Uporabite obrazec spodaj in pošljite povpraševanje ustreznim in ocenjenim ponudnikom rolo zaves v vaši okolici. Brezplačno in nezavezujoče!
vaša količina
enota
okvirna cena
vaša cena
Najboljše prakse, ideje in nasveti za urejen dom. V vaš e-nabiralnik vsakih 14 dni, brezplačno!
*Informativni mesečni obrok je izključno informativne narave in ne predstavlja ponudbe za sklenitev kredita ali poslovne zaveze družbe Daibau ali bank. Izračun je namenjen informaciji uporabniku o okvirni višini mesečnega obroka za določen znesek stanovanjskega kredita ob določeni dobi odplačevanja. Pri izračunu mesečnega obroka je uporabljena zgolj informativna fiksna obrestna mera 2,5%. Za točen izračun in ponudbo je potrebno pridobiti ponudbe bank.
Večina notranjih oblikovalcev in strokovnjakov za notranjo opremo se strinja, da noben dom tako v estetskem kot funkcionalnem smislu ni popoln brez neke vrste zaščite za vse steklene površine. Žaluzije, tako kot preproge oziroma posteljna pregrinjala in vzglavniki, niso le zadnji detajli, ki dajejo bivalnemu prostoru osebno noto, temveč močno vplivajo na udobje bivanja v njegovi notranjosti. S pravilno nameščenimi senčili lahko prihranimo veliko denarja za klimatsko napravo, saj poleti preprečujejo pregrevanje, pozimi pa delujejo kot dodatna plast izolacije.
Roloji ali »screen« roloji, kot jih poljudno imenujejo trgovci, so sodobna različica klasičnih žaluzij. Gre za rolo senčila, ki jih lahko montiramo na zunanjo ali notranjo stran vseh vrst zasteklitev, torej na vse vrste oken, vrat in steklenih ali panoramskih sten. Načini njihove uporabe, njihova struktura, teksture, materiali, oblike in barve, ki jih najdemo v prodaji, so prav tako številni in raznoliki. Glavna značilnost tovrstnih notranjih rolojev je, da prepuščajo svetlobo, obenem pa zmanjšujejo segrevanje prostora. Pojav bleščanja in odsevov v prostorih preprečuje posebna vrsta materiala, iz katerega so „screen“ roloji izdelani, ki pa hkrati ne ovira neoviranega pogleda navzven. Prav zaradi tako obsežne in pestre izbire vam priporočamo, da pred nakupom dobro premislite ali pa se posvetujete s strokovnjakom.
Roloji so manj znani in razširjeni kot že desetletja zelo popularne in poznane žaluzije. Od žaluzij jih zlahka ločimo po tem, da so narejeni iz enega samega kosa materiala, ki popolnoma spuščen res spominja na veliko kino platno. Žaluzije pa so sestavljene iz številnih vodoravno postavljenih gladkih trakov ali lamel, praviloma standardiziranih širin, ki so med seboj povezane s trakovi, verigami ali vrvicami, odvisno od modela in tipa. Poleg tega se žaluzije zložijo v ohišje tako, da se zložijo ena na drugo, roloji pa se navijejo okoli palice, ki je pritrjena v kaseti, tako kot stare klasične žaluzije.
Roloji, po tako dolgi "prevladi" žaluzij, postopoma postajajo vse bolj priljubljeni in za to obstaja več zelo dobrih razlogov.
Prvi je zagotovo ta, da so številni moderni objekti z veliko steklenimi površinami videti veliko bolje brez starih vrst senčil, ki bi navsezadnje na njih delovala kot »tujek«. Roloji so dokaj enostavni, nevpadljivi in reducirani v vseh pogledih in so kot taki veliko bolj primerni za nove arhitekturne in oblikovalske sloge in trende kot tudi za minimalizem, saj ne odvračajo pozornosti opazovalca od drugih vidikov interierja.
Drugi razlog je čisto praktične narave, a nič manj pomemben: roloji se izdelujejo v veliko večjih dimenzijah kot žaluzije in v veliko več tonih. Tretji razlog je povezan s funkcionalnostjo: ljudje se vse pogosteje odločajo za roloje zaradi njihovih izjemnih lastnosti zatemnitve, ki se ne morejo primerjati z nobeno vrsto žaluzij. Reže med trakovi ali lamelami ne omogočajo popolne zatemnitve, ne glede na to, kako majhne so, pri rolojih pa to ni problem. Delna ali popolna zatemnitev je popolnoma izvedljiva, saj so roloji izdelani iz enega kosa blaga, ne glede na dimenzije.
V poletni pripeki se pogosto pojavi problem pregrevanja in bleščanja v notranjih prostorih, ki ga ljudje poskušajo rešiti na različne načine. Namesto različnih vrst zaves in senčil ali veliko dražje klimatske naprave je bolj racionalno in veliko ceneje pravočasno načrtovati in vgraditi kombinacijo dopolnjujočih se zunanjih in notranjih senčil, ki omogoča prijetno bivalno okolje in vzdrževanje optimalne ravni mikroklime.
Roloji so ovira, ki preprečuje vdor toplote v notranjost. Zaradi takih senčil so lahko stroški hlajenja prostorov bistveno nižji glede na velikost okenskih odprtin, orientacijo fasade in izbiro materialov. Druga prednost rolojev je, da preprečujejo prehod do 95% UV žarkov.
Če niste prepričani, kakšno vrsto rolojev bi izbrali, obiščite nekaj prodajnih salonov. Na trgu je veliko proizvajalcev in dobaviteljev, asortiment je na videz tako neomejen kot cenovni razpon. Kar morate storiti, preden se sploh odpravite na ogled in nakupovanje, je razmisliti o osnovnih praktičnih vprašanjih: zakaj sploh potrebujete senčila – da se zaščitite pred soncem ali radovednimi pogledi? Želite fiksno ali mobilno senčenje? Brezbarvna ali obarvana senčilo? Če bi bila v barvi – kateri? Potrebujete senčila za vsa okna in zasteklitve ali samo za nekatera?
Ko boste odgovorili na ta vprašanja je čas , da izmerite stenske odprtine – torej ne le stekla oken ali vrat za katera roloje kupujete, temveč celotno širino od ene stranske stene do druge, v treh točkah (saj nikjer ni idealno gladkih in ravnih sten), nato pa izmerite še višine od tal do stropa. Da vam bo lažje, naredite skico in si vanjo zapišite vse mere. Tako se boste s prodajalcem lažje dogovorili, če pa se odločite za najem specializiranega proizvajalca ali dobavitelja, mu bo izris veliko pomenil tudi kot vpogled v obstoječe stanje. Lahko pa tudi vse prepustite strokovnjakom, ki jih najamete, po principu »na ključ«. Tako bo na vas samo še izbira barve in vrste mehanizma za spuščanje rolojev.
Na našem portalu boste našli številne ponudnike in enostavno primerjali njihovo ponudbo. Oglejte si fotografije in komentarje uporabnikov. Pošljite povpraševanje več izbranim ponudnikom oz. izvajalcem in ser na podlagi njihovega odziva odločite.. Tako boste na najbolj preprost in najhitrejši način našli, kar iščete.
Skoraj vse vrste tovrstnih senčil imajo kaseto ali škatlo, odvisno od modela, v kateri se navijejo. Žaluzije premikamo s potegom za verižico ali vrvico, roloje pa navijemo okoli lesene ali kovinske palice (pri klasičnih žaluzijah je bila lesena in so ji rekli "rolo"), skrite v škatli, to je ohišju, nameščenem na steni nad oknom. Kaseta je namenjena zaščiti zavese pred poškodbami in drugimi vplivi, celoten mehanizem pa je kompakten in estetsko dovršen. Če izberete model z motorjem za avtomatsko dvigovanje in spuščanje, bo tudi ta skrit v ohišju.
Obstajajo modeli rolo senčil, ki so izdelane brez ohišja, celoten mehanizem za premikanje senčil pa je popolnoma izpostavljen in viden.Material tovrstnega roloja je običajno aluminij, zato se odlično poda v interjerje industrijskega, tehno ali futurističnega stila, kjer so zaželeni tehnični detajli. Tudi ta različica roloja je na voljo z avtomatskim ali ročnim mehanizmom in je lahko povezana z enotnim nadzornim sistemom v pametnih hišah. V praktičnem smislu je prednost teh modelov ta, da jih je mogoče namestiti kar na okvir oken ali vrat, na steno nad njimi ali pa na strop. To pomeni, da se pri naknadni montaži in ne nujno le ob montaži stavbnega pohištva, lahko izbere obrtniško najugodnejša možnost - da se roloje namesti z minimalnimi montažnimi deli.
Materiali, torej tkanine za roloje, se razlikujejo po gostoti tkanja, saj s tem ustvarimo popolnoma različne učinke v prostoru. Čim gostejša je struktura, tem manj svetlobe bo tkanina prepuščala in posledično bolj zakrivala poglede v notranjost. In mimogrede, za vse roloje je značilna tista mrežasta tkanina, ki je odporna proti UV žarkom, zato njihova barva na soncu ne zbledi. Natančneje, material je izdelan iz posebnih steklenih vlaken, ki so negorljiva, trpežna in odporna proti različnim pogojem ter zato bolj trajna. Če izberete prozorno tkanino, bo rolo skorajda neopazen.
Roloji s tkanino, ki prepušča manj kot 1 % svetlobe, omogočajo popolno zatemnitev, kar pomeni, da odbijejo več kot 99 % svetlobe. Z eno besedo, notranjost je skoraj popolnoma temna. Takšni roloji se uporabljajo za spalnice, saj popolnoma zatemnijo prostor tudi v najbolj sončnih dneh in zagotavljajo visoko udobje pri spanju. Jasno pa je, da senčila za popolno zatemnitev niso primerna za prostore, kjer se čez dan zadržujete in delate. Čeprav odlično blokirajo prehod svetlobe, preprečujejo tudi pogled v zunanjo okolico.
Če želite rolete, ki jih lahko v poletni pripeki spustite, ne da bi pri tem zakrivale pogled skozi okno, vam priporočamo kombinacijo dveh rolojev. Na zunanji strani namestite senčilo, namenjeno predvsem hlajenju prostora in preprečevanju bleščanja, na notranji strani pa zatemnitveni rolo, ki ga spustite takrat, ko želite spati.
Kot že ime pove, tkanine za delno zatemnitev prepuščajo svetlobo, vendar v omejenem obsegu. Odstotki se običajno gibljejo med 5-10 %, kar pomeni, da odbijajo 95-90 % svetlobe. Koliko svetlobe bo senčilo prepustilo, je odvisno predvsem od vrste tkanine in gostote tkanja. Različni materiali so primerni za različne vrste uporabe, zato ni slabo, da se o tem pred nakupom pozanimate. V dnevnih sobah, kjer preživimo večji del dneva, je najbolj zaželen čim bolj jasen in odprt pogled na okolico. Za takšno osvetlitev, torej ambientalno senčenje, so najbolj uporabni roloji z manj zatemnitve. Ne glede na to, koliko osvetlitve omogočajo, pa ne bo prišlo do bleščanja, poleti pa prav gotovo tudi ne do pregrevanja.
Ker so pri tovrstnih senčilih izdelana iz razmeroma togega materiala, so potrebna posebna vodila, ki jih držijo na mestu, torej takšna, da pri spuščanju in dvigovanju rolo zlahka drsi po vodilih. Predvsem pri rolojih večjih dimenzij je stabilnost platna med premikanjem izrednega pomena, saj bi v nasprotnem primeru lahko platno "počilo". Vodila so praviloma izdelana iz aluminija in potekajo od ohišjana stropu pa vse do tal. Za roloje manjših dimenzij (npr. za enokrilna okna) jih ne potrebujemo, saj za njihovo stabilnost zadostuje težka letvica na spodnjem robu platna, ki služi tudi za zaščito pred prepihom.
Roloje lahko upravljate na dva načina: ročno, s pomočjo zložljivih vijačnih palic, ali avtomatsko, s pomočjo daljinskega upravljalnika, stikala ali telefona. Za samodejno krmiljenje in premikanje sta v ohišju nameščena elektromotor in senzor. Oba sistema imata svoje prednosti in slabosti.
Prednost ročnega upravljanja z zložljivo palico je v tem, da ne potrebuje motorja, ki zavzame veliko prostora v ohišju oz. v kaseti, zato mora biti ta večja roloja pa tako ni možno namestiti brez vodil. Druga, bolj očitna prednost je cena, saj so takšni modeli cenejši od avtomatskih. Poleg tega lahko takšne zavese namestimo na okna kadarkoli, ob prenovi ali adaptaciji prostora, saj do okna ni treba napeljati elektrike, kar pa zahteva določena gradbena dela pred in po montaži. Seveda pri manjših, enokrilnih in dvokrilnih oknih ali fiksnih steklih motor praviloma ni potreben, saj te rolete niso težke.
Roloji z elektromotorjem veljajo za najbolj udobne, saj jih upravljamo na daljavo – z daljinskim upravljalnikom, stikali ali preko pametnega telefona. Prednost tovrstnega upravljanja je hitrost - krajše spuščanje in dvigovanje sistema. Dovolj je, da pritisnete gumb in roloji se začnejo sami dvigovati ali spuščati. To je še posebej priročno, pravzaprav nujno v domovih z veliko okni in roloji, kjer bi bilo ročno rokovanje zamudnejše. Slabost tega načina krmiljenja je sam motor vgrajen v škatlo, ki mora biti zaradi gabaritov večji.
Tudi roloji na električni pogon ne morejo biti brez ohišja. Poleg tega motor brez napajanja ne more delovati, zato bo treba, če med gradnjo ali obnovo do oken ni bila pripeljana elektrika, naknadno izvesti razpeljavo, kar pa za sabo potegne štemanje, ometanje ter pleskanje sten. Na ta način se zaradigradbeno obrtniških del ter velikosti in zahtevnosti celotnega mehanizma, ki je praktično sistem, končni stroški izkažejo za veliko višje.
Kar zadeva vzdrževanje, lahko rečemo, da so ti sistemi nezahtevni in enostavni. Ohišje oziroma kaseta je največkrat aluminijasta, redkeje PVC ali lesena, zato zadostuje redno brisanje prahu; po potrebi jih je mogoče popolnoma razstaviti, podmazati ali popraviti ter nato sestaviti in postaviti nazaj na svoje mesto. Samo platno se ne pere, ampak se z njega samo redno odstranjuje prah. Pravilno nameščene in kakovostno izdelane rolete iz kakovostnih komponent so zelo trpežne. Proizvajalci zanje zagotavljajo garancijo in servis.
Zdi se, da se svet zadnja leta vse hitreje modernizira in digitalizira. Ker tudi zasebne hiše niso nobena izjema, danes v prodaji skoraj ni več sistemov, ki ne omogočajo tako imenovane »personalizacije«. Ti so posebej prilagojeni željam in zahtevam strank. Tako so nastale »pametne instalacije«, ki omogočajo enostavno, digitalizirano upravljanje infrastrukture hiše.
Po ostalih elementih je na vrsto prišla tudi daljinska klimatizacija stanovanjskih in poslovnih prostorov. Vse inštalacije je mogoče upravljati preko posebnih zaslonov ali računalniškihh tablic in telefonov ter jih programirati, da same spuščajo, ali dvigujejo senčila glede na nastavljene parametre. Možna je tudi montaža rolojev z računalniško podprtimi časovniki in senzorji, ki aktivirajo senčila glede na vremenske spremembe čez dan. Zato so tovrstni sistemi vedno bolj iskani.
Mojmojster.net, pomagamo pri oceni investicije in izboru izvajalca za vaš Dom
Notranji pol prosojni rolo
Pozdravljeni,
Notranji rolo za zmanjšanje toplote v prostoru - 2x velikost 1,5 x 1,5 m. Gre za okna.
Lp
180 € do 300 €
dvojni rolo
Pozdravljeni,
potrebujem dvojni rolo za okna. Dimenzije oken-
273 x 230 cm (2x)
131 x 218 cm (2x)
Lp
792 € do 1320 €
Rolo zavese
Pozdravljeni,
potrebujem rolo zavese za sobe mere so: dvakrat 93 in enkrat 134
Lp
540 € do 900 €